top of page

Keratinleşme Nasıl Önlenir ?

Keratin Nedir ? Keratin Nasıl Oluşur ? Düzensiz keratinleşmenin cilde etkileri nedir ?


Keratin, sert vücut dokularını oluşturan protein lifleridir. Vücutta üretilen bu keratin filamentleri tırnaklar ve saçların ana malzemesidir. Peki keratin üretimi giderek hızlanırsa ciltteki yan etkileri nedir ? Keratinleşme nasıl önlenir ?


Keratinleşme; topuklarda nasır, çatlak ve büller gibi cilt rahatsızlıklarıyla sonuçlanabilir.

Saçlar ve tırnakların hızlıca uzaması en büyük arzunuz olabilir. Sıkı ve güçlü kirpiklere sahip olmak da elbette hayallerinizi süsleyecektir. Ancak, hızlıca uzayan bu keratin dokular başınıza büyük dertler açabilir !


Vücutta düzensiz ya da fazla üretilen keratin (keratinleşme), zamanla epidermis (üst deri) büyümesine neden olur. Epidermis etrafını saran bu keratin; tırnak ve saçlarla atılıyor olmasına rağmen cildi sertleştirerek ayaklarda deri değişim hızını yavaşlatır. Düzensiz filament oluşumu ise cildin esnek ve pürüzsüz yapısını bozarak, cildin içine doğru büyümeye başlar.


Keratinleşmenin en yaygın görülen örneği topuk çatlağı olmasına rağmen, büller oluşumu çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Keratin filamentinin (yarı sert deri-doku) dermis ve epidermis arasındaki duvarı parçalamasıyla oluşan büller, alt deriden üst deriye sıvı toplanmasıyla sonuçlanır. Büller ile birlikte sıvı kabarcık oluşumu gözlemek, nasır oluşumundan daha tehlikeli bir durumdur.


Peki keratinleşmenin neden olduğu topuk çatlağı, nasır oluşumu ve büller başlangıcından PN Justmine Topuk Onarım Kremi ile hızlıca korunmanın mümkün olduğunu biliyor musun ?

Çilek, Zeytinyağı ve E Vitamini gibi yanlızca yenilebilir malzemelerden üretilen Topuk Onarım Kremi düzensiz deri oluşumunu engeller, böylelikle ayak sağlığını dert etmezsin !


Siz de PN Justmine Topuk Onarım Kremi ile olan tecrübenizi yorumlarda paylaşabilir ya da ürün hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


Comments


bottom of page