top of page

Cilt Kuruluğu Nedenleri Nedir ?

PN Justmine El ve Yüz Kremi ile Cilt Kuruluğu Derdiyle Vedalaşın !


Özellikle eller ve dirseklerin yanı sıra, yüzümüzde en şikayetçi olduğumuz cilt sorunlarından birisi de cilt kuruluğudur. Susuz kalan epidermis zamanla çatlamaya başlar ve yıllar içinde derinlik kazanır. Erken dönemde önlenemeyen cilt kuruluğu, ileri yaşlarda cilt kırışıklıklarına dönme eğilimi kazanır.


Cilt Kuruluğu Sebepleri Nedir ?


Cilt dokuda kuruluk oluşumunu basitçe üç madde altında genellememiz mümkündür.

  • Düzensiz Nem Seviyesi

  • Kalitesiz ve Taklit Kozmetik Kullanımı

  • Biyolojik Eğilim

1) Düzensiz Nem Seviyesi Nedir ? Cilt Kuruluğunda Ortam ve Su Tüketiminin Önemi Nedir ?


Cilt doku içerden sebum ile beslense de, dışardan nem desteğine ihtiyaç duyar. En önemli nem sağlayıcılardan birisi düzenli su tüketimidir. Su tüketimi hem cildinizin daha parlak bir görüntüye sahip olmasını sağlar, hem de kuruluğa bağlı yaşlanma etkilerini giderir.


Mevsimsel faktörler, havasız ortam, sıcak banyo ve sauna ortamları ise kabaca düzensiz nem seviyesi sağlayıcıları olarak nitelendirilebilir. Ani nem değişiklikleri ciltte kuruluk ve çatlaklara yol açarken, aşırı nemli ortamların cildi beslemediğine hatta aksine olumsuz etkiler oluşturabileceğinin unutulmaması gerekir.


2) Taklit Kozmetik Ürünler Nedir ? Kaliteli Kozmetik Ürün Kullanımı Nasıl Olur ?


Pek çok deterjan, sabun ve şampuanın yalnızca ticari kaygılarla geliştirilmekte olduğunu düşünebiliriz. Bu sebeple her ürün her cilt tipine uymamakta ve zamanla ciltte kuruluk ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Taklit Kozmetik Ürün olarak sınıflandırabileceğimiz grup ise mevcut piyasa ihtiyacı ve reklam payı ile doğru orantılı geliştirilen temizleyici ürünlerdir. Ürün seçimi yaparken, ürün sağlayıcınızla kesinlikle cilt tipinizi paylaşmalısınız. Cildinizin ihtiyaçlarına cevap veremeyecek ürün ve ürün gruplarından uzak durmakta fayda var.

PN Justmine ürünleri ise yenilebilir malzemelerden geliştirilmekte ve cildinizin zaten alışık olduğu tüketilebilir kozmetik ürünler sunmaktadır.


3) Cilt Kuruluğunda Biyolojik Eğilimin Yeri Nedir ? Herkes Cilt Kuruluğu Yaşar Mı ?


Cilt kuruluğu ve yaşlanma etkileri herkeste gözlemlenmez. En önemli faktörlerin başında çeşitli vitamin ihtiyaçları, kan değerleri ve bünyesel aktiviteler gelmektedir. Doğru beslenme, doktor kontrolü, cilt koruyucu önlemlerin vaktinde alınması hayati öneme sahiptir. Yağlı cilt tipine sahip bireylerde cilt kuruluğu nadiren gözlemlenir olup kuru ciltlerde atopik dermatit türlerinden olan egzama, sedef ya da ürtiker gibi cilt problemlerine rastlanmaktadır.


PN Justmine El ve Yüz Kremi ile kolayca cilt kuruluğuna son verebileceğinizi biliyor musunuz ?Comments


bottom of page