top of page

Egzama Nedir ?

Egzamadan kurtulmak için nelere dikkat edilmeli ?


Cilt rahatsızlıkları arasında sıklıkla görülen sorunlardan biri egzamaya sahip olmaktır. Kaşıntı, döküntü, kızarıklık ve ciltte kesik hissi egzamanın başlıca belirtileri arasında yer alır.


Peki egzama nedir ?

Egzama, ilk bulgularından birinin deride kızarıklık olması sebebiyle sıklıkla karaciğere bağlı alerjik reaksiyonlar ile karıştırılmaktadır. Ancak, egzama yalnızca epidermis (üst deri) bozulmalarına bağlı gelişir.

Cilt bariyerinin çeşitli nedenlerle bozulmasının ardından, dermis (alt deri) ve epidermis (üst deri) arasında denge kurmak zorlaşır. Egzamanın ilerlemesine göre deri alt dokunun (hipodermis) üst deri ile (epidermis) birleşmesiyle ciltte bozulmalar kalıcı olabilir.

Egzama bu seviyeye ilerlemeden erken evrede müdahale edilmesi gereken ciddi bir cilt hastalığıdır.


Egzamaya neler sebep olur ?

Egzama nedenleri arasında başlıca kontrolsüz deterjan kullanımı, sıvı sabun kullanımı, yanlış giysi-kumaş seçimi ve cilt yağ dengesine çeşitli kozmetik ürünlerle bilinçsiz müdahale yer alır.


Egzama nasıl giderilir ?

Egzamadan kurtulmak için sırasıyla dermatoloji ve dahiliye doktorlarınıza başvurulmalıdır. Cilt rahatsızlığınızın iç hastalıklarından kaynaklı olmadığından emin olunuz. Ardından cildinize temas eden tüm kimyasallardan uzak durmanız gerekmektedir.

Bu süreçte PN Justmine ® Egzama Sabunu ile tüm cilt yangısı, kızarıklık, kaşıntı ve döküntü problemlerinizi giderebilirsiniz. %100 Doğal ve yenilebilir malzemelerden üretilen PN Justmine Egzama Sabunu hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.Comments


bottom of page